Ty nejhustší triky nejlepších retušérů…

…jsou úplně něco jinýho, než si myslíš. Co pět let se objeví nová, magická technika s extra cool názvem. Dodge & Burn. Frequency Separation. Luminosity Masking. Tyvole, to potřebuju umět! Nakoupím tutoriály, sjedu YouTube a moje retuše teď budou úplně na novým levelu!! Všichni o tom mluví, všichni se to učí, všichni řeší, jestli je to ještě in, nebo už za zenitem, případně retro. Jenže. Techniky jsou jenom techniky. Fotky se retušovaly i před dvaceti lety a nejlepší retušéři by tě pořád strčili do kapsy jenom s klonovacím razítkem. A asi i bez něj.

Jejich magický triky jsou totiž někde úplně jinde. Zaprvé v analýze a plánování. Retušér ví proč retušuje, co retušuje a jak to má vypadat po retuši. Zadruhé ve vzdělání. Retušér má přehled nejenom o mrňavym fotografickym písečku, ale nastudoval si taky základy malby, kresby, makeupu i teorie barev a nevymejšlí věci, co už jsou dávno vymyšlený. No a pak tu máme workflow. Věci u zkušenějších kolegů dost často vypadají až podezřele jednoduše. Čistě, elegantně. Je to tím, že už tu stejnou věc dělali stokrát, tisíckrát a postupně odstranili všechno, co nebylo potřeba. Hodiny a hodiny a hodiny. Pak se to všechno propojí a začne to fungovat.

Takže kdybych mohl kamarádům retušérům něco doporučit. Nehledej zkratky, neřeš (moc) ani nejnovější techniky. Nenakupuj presety, retušovací pluginy nebo overlaye. Místo toho studuj, plánuj, analyzuj a hlavně retušuj. Hodně, hodně moc hodin. Ono to přijde a velice rychle zjistíš, že o techniky tam fakt nešlo. A tady máte jednu rychlou retuš na pondělní ráno.

Previous
Previous

Jak fotit na místech, kde se nedá fotit?

Next
Next

Jak nasvítit továrnu? Návod pro začínající fotografy.