Test grafických tabletů

U grafických tabletů dlouhá léta platilo, že kdo chtěl retušovat, pořídil si Wacom. Kdo chtěl ušetřit, zkoušel tak dlouho jiné značky…až si také pořídil Wacom. Před několika lety ale Wacomu vypršel patent na technologii elektromagnetické rezonance (EMR), díky které disponovaly jejich tablety bezkonkurenční rychlostí odezvy, přesností a pera se obešla (narozdíl od ostatních značek) bez baterie.

Spousta grafiků a retušérů (mě nevyjímaje) od té doby s nadějí vyhlížela novou, čerstvou konkurenci, která by dokázala využít nyní už volně dostupnou technologii a přijít s novými, našlapanými a klidně i revolučními grafickými tablety. Už jsme se dočkali. Konkurence je tady. Jen s tou revolucí to zatím moc nevypadá.

Další díly seriálu: První díl: Tablet? K čemu? Já retušuju na touchpadu | Druhý díl: Test grafických tabletů | Třetí díl: Takže Wacom! Ale který model?

 

Na trhu aktuálně existují tři značky, které vyrábí profesionální grafické tablety. Zavedenou japonskou značku Wacom doplňuje mladší (také japonská) firma XP-Pen a ještě mladší čínský Huion. XP-Pen se na českém trhu objevil až poměrně nedávno a jejich produkty jsme moc nepotkávali, ale tabletů Huion jsme se na seminářích vždycky upřímně děsili. Spíš než profesionální produkt připomínaly dětskou hračku, byly neohrabané, pomalé a v perech neustále docházely baterky. Díky uvolnění technologie EMR se ale scéna změnila, takže mě zajímalo, jestli náhodou nepřišel čas vyměnit Wacom za jinou značku. Pořídil jsem proto vlajkové lodě konkurenčních značek a podrobili jsme je v našem retušérském týmu velmi intenzivnímu testování za běžného provozu a na reálných zakázkách.

Všechny tři tablety mají papírově velmi podobné parametry, relativně stejně velkou pracovní plochu a jsou určeny pro totožnou cílovou skupinu. Liší se ale (a to dost dramaticky) cenovkou a tím, jakou kolem nezbytných základních funkcí dělají show. Propastné rozdíly jsou také v tom, jak spolehlivě fungují v reálném nasazení. Pojďme na to.

 

Wacom Intuos Pro M

Lehký problém našeho testu je, že testovat tento tablet vlastně ani nejde. Není totiž proč. Už od verze Intuos3, která vyšla v roce 2004 (ke dvojce jsem ještě pár výhrad měl), jde o naprosto funkční, promyšlený, a v podstatě dokonalý produkt. Wacom se ho sice od té doby snaží ještě vylepšit různými detaily, ale kdybych jim do toho mohl mluvit, klidně bych je oželel. Bluetooth připojení nepoužívám, kolečko i tlačítka ignoruji a jediné, co by mě potěšilo navíc, je pevné pouzdro na pero (což mě ale napadlo až ve chvíli, když jsem viděl pouzdro, které přidává k tabletu XP-Pen).

Všechno ostatní jednoduše funguje. Pero je správně těžké, plocha má správnou texturu, hroty se dají při opotřebení vyměnit, krycí folie pracovní plochy také, ovladače fungují spolehlivě a rychle ve všech systémech (včetně Linuxu). Krom toho existují i různé alternativní varianty povrchů a hrotů, takže kdyby se člověku zachtělo klouzat v Photoshopu s plyšovým hrotem po ultra-hladkém povrchu, není to problém.

Jedinou překážkou, která většině lidí brání rovnou koupit to nejlepší, je cena. Intuos Pro M je (při ceně, která kolísá mezi 8-10ti tisíci korun) relativně drahý tablet, zvlášť ve srovnání s konkurencí. Na druhou stranu je ale vyšší cena vyvážená naprosto úchvatnou životností. Intuos3 mě spolehlivě doprovází už 14 let, s modelem Intuos Pro M budeme za chvíli slavit sedmý rok. Za tu dobu jsem vyměnil spoustu počítačů, displejů, foťáků i objektivů, jenom tablety zůstávají…a jednoduše fungují. Intuos Pro M proto použijeme u našeho testu jako průmyslový standard, ke kterému budeme konkurenci vztahovat.

 

XP-Pen Deco Pro Medium

Pojďme ale na prvního konkurenta - tablet Deco Pro Medium od japonské firmy XP-Pen. První dojem je skvělý. Balení vypadá jako od Applu, všechno voní, pero má svoje vlastní krásné kovové pouzdro. Přibalená je i rukavice, kterou někteří retušéři používají pro hladší přesun po ploše tabletu nebo v létě, kdy se jinak potí ruce a pohyb po plastu není tak příjemný. Jak pouzdro na pero, tak rukavice jsou příjemná přidaná hodnota, za kterou si u Wacomu musíte připlácet.

Tablet je robustní, materiály kvalitní a i když úplně nesdílím vkus inženýrů z XP-Pen (tablet vypadá a svítí jako malá modro-stříbrná kosmická loď), tak mě vlastně nijak zásadně neuráží. Pero je naprosto zjevná kopie pera od Wacomu, takže se dobře drží. Jak by také ne, když ho ve Wacomu dávno vyladili do dokonalosti.

Co je na tomto tabletu naprosto fascinující, je ale cena. Vyjde totiž na necelou polovinu ceny Intuos Pro M, takže jsem po vybalení začal pomalu přemýšlet, jestli nebude na čase změnit doporučení, která rozesíláme před semináři našim fotografickým a retušérským studentům.

Dál už to bohužel taková pohádka nebude. Po prvních pár minutách práce se objevily první anomálie. Při pohybu nad plochou tabletu se občas kurzor ztratí a už se neobjeví. Je třeba tablet odpojit, zapojit, v některých případech pomůže až restart. Nic příjemného. Krom toho tablet občas nereaguje na kliknutí, aniž by to mělo nějakou pozorovatelnou souvislost s čímkoliv.

Ovladače tabletu pak vzbuzují ještě menší důvěru, jak uživatelským rozhraním, tak designem připomínají pestrobarevné asijské ovladače k multifunkčním tiskárnám z 90. let. Ani několikeré nainstalování a odinstalování ovladačů a vyzkoušení na několika počítačích (Apple i PC) anomálie s posunem pera a (ne)citlivostí na klikání neodstranilo a druhý objednaný kus vykazoval stejné. Ty samé časté problémy mi bohužel potvrdily i průzkumy internetových fór.

Po velmi slibném prvním dojmu tak ve mě zůstal pocit, že inženýři XP-Pen by se možná u příští verze měli soustředit víc na funkci a spolehlivé, robustní ovladače, než na design a cingrlátka okolo. Za sebe v této verzi XP-Pen Deco Pro pro profesionální práci doporučit nemohu. I přes skvělou cenu a bohaté příslušenství mi přivodil spíš frustraci, než dobrý pocit z kvalitního a spolehlivého nástroje.

 

Huion Inspiroy H1161

Přiznám se, že po otřesných zkušenostech ze seminářů jsem se tohoto tabletu trochu bál. Tím spíš, že disponuje poměrně neuvěřitelnou cenovkou a pořídíte ho za čtvrtinu ceny Intuosu. Po vybalení se ale věci trochu vyjasnily. U Huionu se na design, efekty, první dojem ani vychytané materiály nehraje.

Inspiroy H1161 je zjevná kopie Intuosu a je evidentní, že v Číně se toho opravdu nebojí. Totožné je jak rozvržení tlačítek na tabletu, tak samotné pero - inženýři v Huionu prostě vzali Intuos Pro M a okopírovali ho se vším všudy. Dokonce do té míry, že po připojení k počítači člověk ani nepotřebuje ovladače, protože tablet funguje bez problému i s ovladači Wacomu (???).

Co bohužel v Číně okopírovat nedokázali, je kvalita zpracování. H1161 je poskládaný z levných plastů, které při práci vržou a působí poměrně křehce. Plocha tabletu je navíc dutá, takže stačí o trochu těžší ruka a celá konstrukce se prohýbá. Co mě ale překvapilo nejvíc, je stojánek na pero (opět okopírovaný 1:1 od Wacomu), do kterého ale nepasuje pero. A to ani v horizontální, ani ve vertikální poloze. Opravdu těžko říct, jak to soudruzi v ČLR mysleli.

Zajímavé je, že po funkční stránce je tablet daleko lepší, než verze od XP-Pen. Kurzor se neseká, klikání funguje, ovladače vypadají také relativně k světu. Poměrně nepříjemná je ale vysoká spodní hrana tabletu, o kterou má člověk při retuši opřené zápěstí. U Wacomu je spodní hrana tvořená jemným přechodem, který zápěstí nijak neubližuje, u XP-Pen jí vyřešili nižším profilem pracovní plochy. U H1161 ale začne práce po pár desítkách minut solidně bolet, protože zápěstí neustále jezdí přes vysokou hranu. Stejně nešťastné je i rozšíření pracovní plochy až do krajů. To má za následek, že z pravé hrany tabletu člověk často sjede rukou…a opět se dostavuje bolest. Plocha lze samozřejmě zmenšit, ale vidím to jako další nedomyšlený detail, kterému se šlo snadno vyhnout, kdyby si v Číně zkusili na svém vlastním tabletu alespoň chvíli retušovat.

Můj výsledný dojem je v tomto případě smíšený. Cena je lákavá, funkčně tablet také obstál, ale levné plasty, nekvalitní provedení, nedomyšlené detaily a fakt, že delší práce s tímto tabletem reálně bolí, mě dovádí ke smutnému závěru. Ani Huionu se nepodařilo vyrobit tablet, který by mohl v profesionálním nasazení obstát v konkurenci Wacomu.

 

Závěr

Co z našeho testování vyplynulo? Wacom Intuos Pro si bez zadýchání udržel pověst nástroje, který (narozdíl od konkurence) skvěle funguje a dobře vypadá. Je sice dražší, v balení nedostanete ani rozličné příslušenství, kterým retušérům dělá radost konkurence (hlavně obal na pero!), ale dokáže výše zmíněné bohatě vyvažuje tím, že prostě a jednoduše…funguje.

U XP-Pen Deco Pro i přes bohaté příslušenství a lákavou cenu kulhá spolehlivost a funkčnost, Huion H1161 se zase pustil cestou levného kopírování, které sice relativně funguje, ale shazuje ho nevalná kvalita provedení a to, že práce s ním přináší fyzickou bolest.

Jedinou skutečnou volbou pro fotografy, retušéry tak zůstává i přes vyšší cenu Wacom Intuos Pro. Sláva králi. No a o tom, co si pořídit, když přeci jenom na ten Intuos Pro nemáte, si povíme zase příště.